Podloží: Křída
Geomorfologické řazení: Polická vrchovina
Katastrální území: Velké Petrovice
Obec: Hronov, Velké Petrovice, Vysoká Srbská, Bezděkov nad Metují
GPS: 50°30'3.477"N, 16°12'24.152"E (zobrazit na mapě)
Skalní výchozy vystupují po obou stranách těchto údolí, často v lineárních výškových úrovních. Obnažené slínovcové masívy geologicky řazené do středního turonu svrchní křídy podléhají intenzivnímu zvětrávání a jsou proto přetvořené pestrou škálou pseudokrasové modelace vystouplých tvarů (skalní římsy a žebra) i vhloubených tvarů (skalní dutiny, skalní výklenky a úpatní převisy). Příkré strže mezi jednotlivými skalními sruby i jejich úpatí je kryto nahromaděným odpadnutým horninovým materiálem v rozvolněných a nestabilních kamenných proudech, nebo v jen málo zatemněných suťových akumulacích.
Fosilní zbytky křídových mořských živočichů a stopy po jejich aktivitách (tzv. fukoidy) se nacházejí především v rozvolněném horninovém materiálu těchto sutí.
Lokalita Kozínek je pojmenovaná po stejnojmenném mlýnu stojícího poblíž silnice mezi Mýtem a obcí Žabokrky, pod vyústěním říčky Židovky do řeky Metuje. Panský mlýn zde vznikl v roce 1701, ale již v roce 1725 vyhořel. Obnoven byl v roce 1783 a jeho provoz byl uzavřen až v 70. letech minulého století. Jeho objekt je však i nadále hospodářsky využíván. Od jižní strany jeho objektu je také nejlépe přístupný geologicky i geomorfologicky zajímavý okrouhlík, erozní zbytek kdysi složitějšího meandru řeky Metuje.
Vedle geologického, geomorfologického a paleontologického významu je lokalita rovněž významná z hlediska zachovalých a hodnotných komplexů suťových smíšených lesů a bučin, i výskytem chráněné květeny nivních luk (bledulové louky). Již opakovanými odbornými prověrkami bylo proto celé území této rozsáhlejší lokality navrženo k vyhlášení za chráněné území.
Z archivního materiálu vypracoval: Jiří Kopecký
Foto: Oldřich Jenka
Další informace:
http://lokality.geology.cz/1504
Pohled z hrany vysokého a příkrého erozního svahu nad údolní nivou ve velkém meandru řeky Metuje. Snímek rovněž zachycuje i část zalesněného okrouhlíku, který je tou největší geomorfologickou zajímavostí lokality.
Hřbet středového okrouhlíku obtékaný řekou Metují je na několika místech erozně odkryt na křídové skalní podloží.
Projekt je spolufinancován Evropskou uníí. Rozvoj cestovního ruchu a geoturistiky v regionu Středních Sudet
reg. č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000304
Na méně známé, ale atraktivní lokality krajiny Broumovského výběžku chce upozornit nový projekt Agentury pro rozvoj Broumovska - naučná ste...
Více informací
Čtvrtek 16. srpna 2018, od 18 hodin
Sál Kreslírna / Klášter Broumov
Sokol – nejrychlejší organismus pl...
Více informací
Pátek 27. červenec 2018
13:00 - 15:00
Přijďte si prohlédnout historické centrum města Broumova a poslechnout...
Více informací
Toulejte se Broumovskem na turistickém portále www.broumovsko.cz.
Akce, mapy, články...