Začátek: 30. 7. 2023, 08:00
Délka trasy vycházky: 2,2 km
Odhadovaná doba: cca 2,5 hodiny
Orientační převýšení trasy: 163 m
Náročnost trasy: lehká / střední
GPS souřadnice:
50°36'54,951"N
16°7'22,162"E
Na speciální komentované prohlídce s geologem a "pískařem" se seznámíte s geologickou i horolezeckou historií adršpašského skalního města.
V rámci již tradičních Dnů národních geoparků máte jedinečnou možnost vydat se na netradiční prohlídku Adršpašských skal v doprovodu na slovo vzatých odborníků - místního horolezeckého znalce a "pískaře" Pavla Lisáka a geologa Národního geoparku Broumovsko Stanislava Staříka. Cestou pískovcovým skalním městem se od nich dozvíte mnohé zajímavosti z výjimečně bohaté horolezecké a geologické historie Adršpašských skal.
Průvodci vám během cca dvouapůlhodinové komentované prohlídky mimo jiné prozradí, kde se ve zdejším kraji vzaly mohutné vrstvy pískovců, jak z nich za miliony let příroda vypreparovala labyrinty skalních měst, proč jsou skály různých barev a tvarů, jací živočichové obývali teplé druhohorní moře, jak a kdy byly které skalní věže pojmenovány nebo poprvé zlezeny, které zdejší horolezecké cesty jsou nejnáročnější a proč, nebo kteří věhlasní horolezci začínali svoji sportovní kariéru na místních pískovcových stěnách.
V nejstarších dobách byla oblast v níž se nacházejí Adršpašské skály jediným ohromným pralesem. Celý komplex hraničních hor včetně Krkonoš i Orlických hor byl od dob Římanů nazýván Hercynským lesem. Pohraničním hvozdem procházela, nepochybně již od pravěku, stará cesta vedoucí z polabské nížiny přes východočeskou sídlištní oblast Brankou u Náchoda do kladské kotliny a odtud dále až k pobřeží Baltického moře k vyhledávaným nalezištím jantaru. Z okolí Svaté hory v blízkosti Adršpachu pochází ojedinělý nález klenuté mísy a několika zlomků keramiky z mladší doby laténské.