Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Začátek: 8. 6. 2024, 09:00

Sobota 8. června 2024

 

Délka trasy vycházky: 11,5​ km 
Odhadovaná doba: cca 5,5 hodiny
Orientační převýšení trasy: 174 m


Prohlédněte si trasu na mapě

REZERVUJTE SI ÚČAST na:
 

telefon: +420 731 190 228

Účastnický poplatek: 
dospělí 100,- Kč, děti 50,- Kč
 
Maximální počet účastníků: 25

Terénní exkurze S geologem od pramene k prameni aneb z karbonu do křídy

Na druhý geovýlet v rámci již tradičních Dnů národních geoparků se vydáme v sobotu 8. června 2024. Vyrazíme v 9.00 hodin od prameníku minerálních vod Hronovka a Regnerka v parku Aloise Jiráska v Hronově.

Z Hronova se vydáme údolím proti proudu řeky Metuje po značené turistické "Jiráskově cestě" přes osadu Střezina k bývalému mlýnu Kozínek. Od ústí říčky Židovky v meandru Metuje vystoupáme k baroknímu kostelu a k haltýřům v Bezděkově nad Metují. Mezi poli pak přes osadu Radešov sejdeme do Police nad Metují k artéskému prameni Julinka na Masarykově náměstí.

Cestou ochutnáme vodu z různých pramenů a osaháme si rozličné druhy hornin, které díky vodě před mnoha miliony let vznikly. Projdeme se geologickou historií z prvohor do druhohor po trase asi 200 milionů let. Vyčteme z okolních skal, jak voda nesla a ukládala jemný materiál, než se z něj staly různé druhy tvrdého pískovce, a co všechno v nich můžeme najít ukryto. Pokusíme se najít stopy a zbytky pravěkých vodních živočichů. Všimneme si, jak voda formuje zdejší krajinu, jak se voda i kámen ve zdejším kraji od nepaměti využívá. A užijeme si krásný skoroletní den.

Vyhledat místo


CZ