GPS souřadnice:
50°30'31,284"N
16°12'59,652"E
Nejpevnější mořské sedimenty Polické křídové pánve - spongility s "kamennými slunci", odkryté ve starém lomu Kalabon - Na Mýtě.
Lom poskytoval velmi kvalitní a pevné kamenivo, které z obvyklých typů hornin používaných pro výrobu drceného kameniva vynikalo svými užitkovými vlastnostmi. Zdejší spongility (spongilitické písčité prachovité slínovce) byly proto prověřeny ve svých zásobách a jen lomu přilehlé ložisko má objem 9 milionů kubických metrů zásob. Nachází se v prostoru strukturní plošiny východně od údolí řeky Metuje v úseku Mýto – železniční stanice Police nad Metují. Ložisko vrcholí kótou Nad Horkou (484,6 m) a nachází se severně od lomu. Zdejší spongilit je horninově tvořen převážně z mikroskopických křemitých jehlic mořských hub a řady dalších mořských mikroorganizmů a má mimořádné postavení v souboru ostatních křídových hornin vnitrosudetské pánve.
I přes perspektivní podmínky pro možnost dlouhodobé těžby kvalitních surovin byl provoz v lomu Kalabon v 70. letech minulého století uzavřen z obavy, aby k těžbě potřebnými střelnými pracemi nebyla narušena nepropustnost stropu artézkého cenomanského obzoru jako významného zásobníku kvalitních podzemních vod polické křídové pánve.
Pro snadnou dostupnost a přehlednost geologické a tektonické situace ve vysoké stěně odkryvu je lom Kalabon (Na Mýtě) důležitou a významnou geoturistickou lokalitou v rámci celého Broumovska. Prostor lomu je částečně v soukromém vlastnictví a slouží jako plocha ke skládce sypkých stavebních materiálů, skalní lomové stěny náležejí k okolním pozemkům ve vlastnictví státu. Lokalita je přístupná na vlastní nebezpečí při dodržování základních bezpečnostních pravidel.
Další informace:
http://lokality.geology.cz/1504
Z archivního materiálu vypracoval: Jiří Kopecký
Fotografie: Stanislav Stařík