Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


  • Podloží: Perm
  • Geomorfologické řazení: Meziměstská vrchovina
  • Katastrální území: Božanov
  • Obec: Božanov
  • GPS: 50°30'54.039"N, 16°22'15.537"E (zobrazit na mapě)

GPS souřadnice:
50°30'54,039"N
16°22'15,537"E

Božanovský vrch - karneoly

Červené karneoly kolem Božanovského vrchu pochází ze zvětralých vápenatých vrstev permského stáří.

Na hraně Božanovského vrchu nad potokem Studená vychází na povrch vrstvy hnědavě červených permských pískovců s tenkými polohami světlešedých rekrystalizovaných konkrecionálních vápenců, ve kterých se objevují kulovité hlízy jasně červené polodrahokamové odrůdy kryptokrystalického (celistvá hmota je tvořena mikroskopickými krystalky) kysličníku křemičitého - karneolu. Ze zvětrávajících vrstev usazených hornin se pak valouny pevnějších vápenců, volné hlízy a jasně červené úlomky průsvitného karneolu dostávají do ornice, kde je můžeme nejlépe po dešti opláchnuté vodou nacházet. Zajímavostí tohoto polodrahokamu je, že karneol můžeme v oblasti severovýchodních Čech najít jak ve vrstvách některých vápenatých permských sedimentů (sedimentárního původu), tak ve vulkanických horninách permského stáří (postvulkanického hydrotermálního původu). 

Obnovená a opravená cesta z Božanova do sousedního polského městečka Radków představuje také místní geologickou kuriozitu. Pod novým asfaltovým povrchem se prý skrývá ze starých časů provedené vyštěrkování cesty červenými kameny - tedy s největší pravděpodobností karneolem, sesbíraným zřejmě z okolních polí.

 

Popis typické horniny:
Vápenec konkrecionální rekrystalizovaný

Makroskopicky jsou patrné vápenné šedé, růžové až fialové konkrece protkané bílými žilkami, tmelené tmavočerveným tmelem z Fe oxidů. Barva tmelu dává hornině charakteristické zbarvení. V hornině se střídají mikrokrystalické polohy a shluky karbonátu/kalcitu (s velikostí zrn 0,01–0,25 mm) s polohami středně velkých karbonátových zrn kolem 0,1–0,5 mm. V těchto hrubších polohách se ke karbonátům přidávají angulární zrna křemene, živců a slíd. Původní nevytříděný klastický sediment je patrně zatlačován karbonátem. Po prasklinách a mezi zrny je patrný železitý tmel, tvoří krusty a dává celé hornině červenou barvu.

Petrografický popis: RNDr. Tamara Sidorinová (ČGS), RNDr. Marcela Stárková (ČGS), Mgr. Veronika Štědrá, Ph.D. (ČGS)


Fotografie: Stanislav Stařík
Mikrofotografie: RNDr. Tamara Sidorinová, ČGS

 

 

Vyhledat místo


CZ