Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Čertova skála

  • Podloží: Křída
  • Geomorfologické řazení: Polická vrchovina
  • Katastrální území: Suchý Důl
  • Obec: Suchý Důl
  • GPS: 50°32'36.219"N, 16°15'39.276"E (zobrazit na mapě)

GPS souřadnice:
50°32'36,219"N
16°15'39,276"E

Čertova skála

Samostatná pískovcová skalní věž typu "tors" - svědecká skála v severovýchodní hraně vnitřní kuesty Polické pánve u obce Suchý Důl.

Skála je převážně tvořena tence vrstevnatými arkózovitými pískovci, představujícími mořské sedimenty období středního turonu. Při úpatí je skalní masív nejprve tvořen jen asi 0,5 metru mocnou polohou pískovce s četnými limonitickými (železitými) konkrecemi, které vyvětrávají a vyčnívají z horniny. Ve výšce asi 2,2 metru prochází skalním masívem poloha slepence opět se silně limonitickým tmelem. Mocnost této tmavé vrstvy kolísá mezi 0,1 až 0,3 metry. Základem slepence jsou valouny křemene o velikosti do 2 cm. V nadloží až po zaoblené temeno skály se pak nachází silně limonitický pískovec s nepravidelně rozmístěnými, v průměru 10 mm mocnými polohami rezavě hnědého až tmavého limonitu. Ten při jeho větší odolnosti vůči zvětrávacím procesům je vypreparován z méně pevných pískovců a vystupuje z horniny.

Skalní věž jako svědecká skála typu tors představuje jeden ze zajímavých geomorfologických i geologických útvarů, který je často navštěvován i místními obyvateli nejen pro blízkost známé křížové cesty a kdysi věhlasného poutního místa (Suchodolské kaple), ale i jako oblíbené místo s výhledem na Broumovské stěny a Stolové hory, ležící při žlutě značené turistické stezce vedoucí z Ochozu u Police nad Metují do Hlavňova a dále na hřeben Broumovských stěn. Čertova skála je rovněž opředena řadou místních pověstí s přímou vazbou na tento skalní útvar, ale i novodobě vzniklých a oblíbených setkání zdejších obyvatel, např. při tradičním Novoročním setkání u Čertovy skály.

 

Z archivního materiálu vypracoval: Jiří Kopecký
Foto: Stanislav Stařík

Další informace:
http://lokality.geology.cz/1494 

Vyhledat místo


CZ