Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Tel.: +420 724 633 277, +420 499 409 107
E-mail: hornickyskanzen@djs-ops.cz

 

  • Podloží: Karbon
  • Geomorfologické řazení: Žacléřská vrchovina
  • Katastrální území: Lampertice
  • Obec: Lampertice
  • GPS: 50°40'8.752"N, 15°55'37.427"E (zobrazit na mapě)

Web: www.djs-ops.cz
GPS souřadnice:
50°40'8,752"N
15°55'37,427"E

Hornický skanzen Žacléř

V Hornickém skanzenu Žacléř, vybudovaném z bývalého Dolu Jan Šverna v Žacléři, se seznámíte se způsobem zanikajícího uhelného dolování.

Areál bývalého Dolu Jan Šverma, nacházející se něco přes 2 km severovýchodně od centra Žacléře, je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné dolování ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. O zachování vyjímečné technické památky po ukončení těžby v roce 1992, založení a zpřístupnění hornického skanzenu se zasloužila obecně prospěšná společnost Důl Jan Šverma o.p.s. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je pro návštěvníky vytvořena expozice, která plně ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, dále je k vidění expozice starých důlních map, paleontologických nálezů, ale i fotodokumentace z minulého provozu dolu. K expozici rovněž patří možnost prohlídky časti jámy Julie, větracího kanálu a zařízení ventilátorovny, dále i vyhlídky na panorama Krkonoš a Královeckého Špičáku z těžní věže jámy Jan.

SPUSTIT videopozvánku k návštěvě.

Provozní doba

září - červen:    V tomto období je prohlídka možná po předešlé telefonické či elektronické domluvě. Prosíme o rezervaci prohlídky 24 hodin předemMinimální počet zájemců o prohlídku jsou 4 osoby.

červenec - srpen:    Otevřeno denně. Prohlídky se konají v časech 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. V tomto období nejsou prohlídky kapacitně omezeny. 

 

Další informace:
http://www.djs-ops.cz/cinnosti/hornicky-skanzen-zacler

 

Z archivního materiálu vypracoval: Stanislav Stařík
Fotografie: Stanislav Stařík

Vyhledat místo


CZ