Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


  • Podloží: Křída
  • Geomorfologické řazení: Polická vrchovina
  • Katastrální území: Žďár nad Metují
  • Obec: Žďár nad Metují
  • GPS: 50°33'54.001"N, 16°12'41.657"E (zobrazit na mapě)

GPS souřadnice:
50°33'54,001"N
16°12'41,657"E

Kočičí skály PP

Kočičí skály - Dolní labyrint jsou tektonicky pokleslou erodovanou částí pískovcových vrstev rozlomené stolové hory Ostaš.

Nedaleko od stolového vrchu Ostaš, vlastně na jeho severovýchodním úbočí, se nachází další menší skalní město Kočičí skály, označované někdy jako Dolní Labyrint či Dolní Ostaš. Tento soubor skalních útvarů se vytvořil na úzké, ale poměrně dlouhé plošině, zvané Kocouří hřbet. Jedná se vlastně o pískovcovou kru, která poklesla podél takzvaného Polického zlomu – tektonické poruchy probíhající od Police nad Metují severo-severovýchodním směrem k Teplicím nad Metují. Stejně jako sousedící vrchy Ostaš a Hejda jsou Kočičí skály tvořeny kvádrovými křemennými pískovci teplického souvrství - nejsvrchnějšími sedimenty, usazenými v oblasti vnitrosudetské pánve na dně křídového moře v závěru geologického útvaru druhohor, někdy před 90 – 85 miliony let.

Největším masívem Kočičích skal je skalní útvar Kočičí hrad, skrývající ve svém nitru romantickou soustavu průchodných chodbiček, průlezů, jeskyněk, průchodů a puklin. Dostanete se k němu po zeleně značené turistické cestě, odbočující z cesty od Ostaše do Dědova. Název prý upomíná na kočky divoké, které se zde hojně vyskytovaly až do 18. století. V těchto místech se nachází také jeskyně „Husitská mincovna“ kde si prý husité ve skrytu skal sami razili peníze. Další zajímavostí, avšak na jihovýchodním okraji Kočičích skal, je Sluj Českých bratří, kde se prý po bitvě na Bílé hoře scházeli Čeští bratři před svým odchodem z vlasti. Hovoří se o tom, že na podzim roku 1921 objevil Antonín Krtička ve Sluji kámen s letopočtem 1627. Jelikož ale Čeští bratři na Policku nikdy nepůsobili a písemné doklady o konání bohoslužeb v ostašských skalách neexistují, je třeba vše chápat jako místní pověst. Krtičkův nález památného kamene je podle historiků mystifikace. I tak však hluboká a temná Sluj se zaklíněnými pískovcovými bloky vysoko nad hlavou stojí za prohlídku jako nevšední přírodní a geologická zajímavost. Zbývá pouze podotknout, že Kočičí skály jsou od roku 2008 vyhlášenou přírodní památkou jako území s geomorfologicky významnými útvary, a je tudíž při návštěvě třeba dodržovat všechny zákonné ochranné podmínky.

Z archivního materiálu vypracoval: Stanislav Stařík
Fotografie: Stanislav Stařík

Další informace:
http://lokality.geology.cz/97

 

 

Vyhledat místo


CZ