Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


  • Podloží: Křída
  • Geomorfologické řazení: Polická vrchovina
  • Katastrální území: Božanov
  • Obec: Božanov
  • GPS: 50°30'25.206"N, 16°20'10.134"E (zobrazit na mapě)

GPS souřadnice:
50°30'25,206"N
16°20'10,134"E

Lom Božanov

Lom Božanov už déle než 100 let poskytuje velké bloky jednoho z nejkvalitnějších pískovců v Čechách.

Je nepochybné, že božanovský pískovec byl získáván nejprve rozlamováním povrchových balvanů v lese jihozápadně od obce a teprve pak v dnešním lomu. Kdy konkrétně byl tento lom založen, se bohužel nepodařilo zjistit, rozhodně však musel existovat už na počátku 20. století.

Božanovský pískovec je převážně béžový, někdy ale až šedobílý nebo naopak až rezavě hnědý. Často obsahuje neostře, ale i ostře ohraničené nepravidelné rezavě hnědé polohy, šmouhy nebo skvrny. Je převážně středně a stejnoměrně zrnitý, místy se ale vyskytují nepravidelně omezené polohy hruběji zrnité. Makroskopicky jsou v něm rozeznatelná zejména světle šedá zrna křemene, bělavá zrna plagioklasů (sodno-vápenatých živců) a růžová až červená zrna draselných živců (ortoklasu). Podle minerálního složení a kaolinizované mezerní hmoty (tmelu) je možné horninu označit za středně zrnitý arkózový pískovec, což potvrzují i výsledky chemických rozborů. Z technického hlediska patří božanovský pískovec k našim nejkvalitnějším pískovcům. V božanovském lomu se těží způsobem blokové těžby. Vytěžené bloky o průměrné velikosti okolo 2 m3 se odvážejí na zpracování do kamenické provozovny v Teplicích nad Metují. Ostatní surovina se zpracovává přímo v lomu na hrubé kamenické výrobky (štípané hranoly a kostky, regulační kámen) a odpad drtí na materiál k posypu a údržbě cest.

Božanovský pískovec měl a má široké uplatnění ve stavebnictví, v architektuře, v sochařství i při obnově památek. Ve velkém rozsahu byl použit na obnovy pražských historických budov – Týnského chrámu, Lichtenštejnského paláce, Trojského zámku apod., na rekonstrukce opláštění a pilířů Karlova mostu. Pro své estetické i technické vlastnosti byl božanovský pískovec použit, a je stále bohatě využíván, i na současné architektonické realizace mnohých moderních budov v Čechách i v zahraničí. Nespočetná řada těchto starších i nejnovějších realizací dokládá, že božanovský pískovec byl a zůstává jedním z našich nejvhodnějších a nejkvalitnějších pískovců vůbec.

Lom Božanov v současnosti provozuje společnost Granit Lipnice s.r.o. a není veřejně přístupný. Geologický profil odkrytých pískovců a lomové práce je možné sledovat z cesty, vedoucí pod lomem ke zřícenině hradu Raubeschloss. Z cesty, procházející bezprostředně nad lomovou stěnou, je pak široký výhled na krajinu okolí města Broumov a vulkanický hřeben Javořích hor.

Další informace:
http://www.revuekamen.cz/bozanovsky-piskovec.htm

 

Z archivního materiálu vypracoval: Stanislav Stařík
Fotografie: Stanislav Stařík

Vyhledat místo


CZ