Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


  • Podloží: Perm
  • Geomorfologické řazení: Meziměstská vrchovina
  • Katastrální území: Rožmitál
  • Obec: Broumov
  • GPS: 50°36'56.776"N, 16°22'22.418"E (zobrazit na mapě)

GPS souřadnice:
50°36'56,776"N
16°22'22,418"E

Rožmitál - lomy

Přírodní učebnice vulkanologie i ekologie vás seznámí s neobvyklými úkazy velmi vzdálené i zcela nedávné minulosti.

Tato významná geologická lokalita představuje nejen geoturistickou zajímavost (geotop) jako naleziště primárních minerálů a fosilií, a významný studijní profil, ale má také regionálně-geologický význam například pro detailnější geologické mapování. Ve Starém lomu na Homoli byla těžba ukončena v roce 2000, a následně v roce 2008 se projekt „Starý lom – Homole“ na obnovu vytěženého území stal jedním z finalistů soutěže Zelený most – o nejlepší revitalizační projekt ČR 2008. V rámci projektu byla vybudována naučná stezka ochrany přírody se sedmi tematickými zastaveními, které návštěvníka seznámí s přirozenou ekologickou obnovou území po těžbě.

Ukončené i probíhající těžební práce zde na rozsáhlých profilech odkrývají lávové proudy výlevných andezitoidních hornin současně s mocnými vrstvami různorodých pyroklastických sedimentů (úlomkovitých sopečných produktů - tufů, vulkanických brekcií apod.). Zajímavým obsahem zmíněných pyroklastických hornin jsou například tzv. akreční lapilli – drobné kuličkovité útvary vzniklé nabalením vulkanického popela na dešťové kapky padající skrz vulkanický mrak. Primárními minerály, které je možné v místních vulkanitech nalézt, jsou například malachit, azurit, limonit, baryt, sulfidy a oxidy Cu, vzácně i ryzí Cu. Ve stropu andezitoidového příkrovu se nacházejí fosilní mlži. Zčásti masivní, zčásti mandlovcovité melafyry (bazaltandezity) jsou v horní části většinou rozpraskané se záteky sedimentů (prachovce, někdy pískovce).

Těžební práce v tzv. severním lomu i technologickou linku na úpravu drceného kameniva provozuje Zemědělské družstvo Šonov u Broumova. Lom je v provozu od roku 1965 a produkuje lomový kámen, štěrkodrtě a hrubé drcené a tříděné kamenivo, zejména pro stavební účely a jako posypový materiál. Při návštěvě lokality, jejíž součástí je i tento funkční lom s probíhajícími těžebními a přepravními pracemi, je třeba dodržovat obecná i místní bezpečnostní pravidla. Dbát zvýšené opatrnosti doporučujeme vzhledem k rozvolněnosti zachovalých skalních stěn a výchozů i při exkurzi volně přístupného Starého lomu Homole po naučné stezce.

Brožurku Průvodce naučnou stezkou si můžete stáhnout ZDE

Další informace:
http://lokality.geology.cz/1865

 

Z archivního materiálu vypracoval: Stanislav Stařík
Fotografie: Stanislav Stařík
Mikrofotografie: RNDr. Tamara Sidorinová, ČGS

Virtuální exkurze Naučnou stezkou ZDE.

Vyhledat místo


CZ